Les je eden od najstarejših virov energije, ki ga uporablja človek. Ogrevanje z uporabo drv pa bo verjetno vedno v trendu. In prav je tako; za ljudi in naravo. Moderne peči na drva namreč omogočajo maksimalen izkoristek toplotne energije, ki nastaja ob gorenju. Za naravo pa ogrevanje z uporabo drv ne pomeni le klimatsko nevtralnega ogrevanja (tvori se toliko CO2, kot ga je drevo v svojem življenju sprejelo), pač pa na pozitivno energetsko bilanco vpliva tudi dejstvo kratkih transportih poti (če pomislimo samo na to, kakšno pot ima za sabo kurilno olje).
Za ogrevanje z uporabo drv pa rabimo kurilno napravo in kurilni material:
Drva iz trdega lesa:
Drva iz mehkega lesa dajejo:
S katerim lesom torej ogrevati? Mehki les lažje zagori, a tudi hitreje zgori. Drva iz trdega lesa težje zagorijo, a je energetska vrednost večja, polena gorijo počasneje zato dlje časa oddajajo toploto. Najboljša izbira je torej kombinacija (zakurimo s poleni iz mehkega lesa, za udobnost brez prepogostega nalaganja pa uporabimo drva iz trdega lesa).
Za čisto in efektivno kurjenje se uporablja le suh les, ki vsebuje maksimalno 20% vlage. Svež les iglavcev lahko vsebuje tudi do 70% lesne vlage, listavcev pa celo do 100% (kar pomeni, da je v celotni teži lesa kar 50% vode, primer: pri kosu lesa s 100% vlažnostjo in težkem 2kg = 1kg suhe snovi in 1kg voda oz. 50% vode). Sušenje lesa traja različno dolgo, tako les listavcev sušimo na vetru 2 – 3 leta, les iglavcev pa 2 leti. Upoštevajmo tudi da se pred dežjem zaščitena in razcepljena drva hitreje posušijo. Razdalja med »bloki« zloženih drv ali do hišnih sten naj bo vsaj 0,3 m. Poleg tega, lesa nikoli ne skladiščite v zaprtih prostorih, kot so kleti in garaže. Tam namreč manjka kontinuiranega pretoka zraka oz. rednega zračenja, zaradi tega se les ne suši pač pa lahko začne celo plesneti. Le suha in pripravljena drva lahko shranite tudi v zaprtih prostorih, idealno skladišče pa je dobro prezračen in pred dežjem zaščiten prostor. Suh in ustrezno skladiščen les ima dvakrat višjo kurilno vrednost, kot sveže posekan.
V namene ogrevanja pa je neprimeren lakiran, lepljen ali kako drugače obdelan les. Poleg tega za ogrevanje ne uporabljajte:
Ob gorenju takšnega lesa in se tvorijo škodljivi plini in emisije prašnih delcev, ki ne le zelo škodujejo zdravju in okolju, pač pa lahko negativno vplivajo tudi na funkcionalnost peči.
Če boste uporabljali les, ki spada med obnovljive vire, iz trajnostnega gozdarstva ali domače regije in pri ogrevanju upoštevali navodila proizvajalcev tehnološko dovršenih in modernih peči na drva zagotovo vaše ogrevanje ne bo onesnaževalo okolja. Okolje, vaši sosedi in potomci vam bodo hvaležni.